Linux Newbie Administrator Guide (LNAG)
LNAG Logo

ver. 0.61 2000-02-05

Stan and Peter Klimas

Proste odpowiedzi na pytania często zadawane przez początkujących, którzy zainstalowali Linuksa na swoich domowych komputerach i administrują swoimi domowymi sieciami

Rozpowszeniany na zasadach General Public Licence http://www.gnu.org/copyleft/gpl.html Twój odzew, komentarze, poprawki i ulepszenia są mile widziane. Wyślij je do penguin@thepenguin.zzn.com


Tłumaczenie jest wykonywane przez Piotra Wolnego . Dokument tłumaczony może być rozprowadzany na takich samych zasadach, co dokument oryginalny.


Wprowadzenie: Jesteśmy relatywnie początkujący w Linuksie (z Linuksem od lata 1998). Używamy głównie RadHat'a -> nasze rozwiązania mogą nie działać od razu na innych dystrybucjach Linuksa (chociaż większość z nich najprawdopodobniej będzie). W nadziei, że to pomoże, staraliśmy się podchodzić do zagadnień tak praktycznie, jak to tylko możliwe. Oczywiście nie dajemy jakiejkolwiek gwarancji!  Jeśli wykryłeś poważny błąd lub chciałbyś przyłączyć się do pracy, czekamy na Twój odzew :)

Część 0: Dla niezdecydowanych (zalety Linuksa)
Jeśli interesuje cię, jakie Linux ma plusy i minusy, oraz w ogóle, czy Linux jest dla Ciebie.

Część 1: Przed instalacją Linuksa
Której dystrybucji powinienem użyć i jak ją zdobyć, jakie są wymagania sprzętowe Linuksa, jak podzielić na partycje Twój twardy dysk, o dwóch metodach startu systemu oraz jak się zalogować za tym PIERWSZYM razem.

Część 2: Zasoby Linuksa, pomoc i trochę odnośników
Jak znaleźć dokumentację Linuksa, jakie komendy w Linuksie służą do uzyskiwania pomocy, grupy dyskusyjne i strony w Sieci poświecone Linuksowi.

Część 3: Najczęszcze pytania odnośnie podstawowych operacji
Gdy już zainstalowałeś Linuksa, tu są odpowiedzi na pewne pytania, które nowy użytkownik/administrator może zadawać, gdy próbuje wykonywać codzienne zadania: jakie są zasady nazywania plików, jak uruchomić program, wyłączyć komputer, ustawić ścieżkę, dodać użytkowników, radzić sobie z prawami dostępu do plików, określać harmonogram prac z "at" i cron'em, ustawić przestrzeń wymiany pamięci, zwiększyć bezpieczeństwo Twojego hasła i systemu, napisać prosty skrypt, zainstalować nowy program ...

Część 4: Najczęściej zadawane pytania przez nowych administratorów Linuksa
Więcej prostych odpowiedzi na pytania, które nowi administratorzy często napotykają: problematyka LILO (startup), montowanie napędów, konfigurowanie/uruchamianie X-window (wielu sesji X-window równocześnie), posiadanie graficznego menadżera logowania, konfigurowanie sieci, połączeń ppp (przez telefon), drukarki, karty dźwiękowej, zdalnego dostępu do Twojego komputera...

Część 5: Uczenie się z Linuksem
Byś mógł rozpocząć proste programowanie i zapoznał się z narzędziami developerskimi plus nieco informacji o linuksowych narzędziach, które mogą pomóc ci zdobywać wiedzę o komputerach.

Cześć 6: Jak uaktualnić jądro systemu (według Alesh'a Mustar'a) [Nie przetłumaczony]
Wszystko, co powinieneś wiedzieć, by uaktualnić jądro Linuksa.

Cześć 7: Linuksowe komendy i klawisze (Shortcuts)
Być może od tego powinniśmy rozpocząć. Praktyczny wybór linuksowych komend i skrótów w zwięzłej formie. Prawdopodobnie jest tu wszystko, co obeznany z komputerem nowy użytkownik linuksa potrzebuje.

Część 8: Ważne linuksowe aplikacje (komercyjne i nie tylko) [Częściowo przetłumaczony]
Podstawowe i/lub słynne aplikacje linuksowe z pewnymi radami/komentarzami (procesory tekstu, arkusze kalkulacyjne, bazy danych, tex). Dokładniejsze informacje na temat jak skonfigurować i używać nagrywarki CD by nagrywać [oryg. rip/write - dop. tłum.] płyty CD typu data, audio i mieszane.

Podziękowania (dla tych, którzy nam pomogli + dlaczego tworzymy te strony). [Nie przetłumaczone]


[Od tłumacza: tłumaczenie tej strony zostało wykonane przez Piotra Wolnego. Mam świadomość, iż jakość tego tłumaczenia odbiega od znanych choćby z projektu JTZ, liczę jednak na odzew i wskazanie ewentualnych rażących błędów. Poszczególne rozdziały różnią się wersjami, gdyż oryginał LNAG zmienia się częściej, niż nadążam z tłumaczeniem :-)]
Główna kopia tej strony: http://sunsite.auc.dk/linux-newbie/ (Dania, Europa)
Mirror: http://www.magma.ca/~bklimas/ (Ontario, Canada)
Mirror: http://www.linsup.com/newbie/(Australia)
Mirror: http://linux.umbc.edu/mirrors/newbie-admin-faq/index.htm(Maryland, USA)
Tłumaczenie rosyjskie (ver. 0.10 ): http://www.college.balabanovo.ru/rider/book/ (Russia)
Tłumaczenie polskie (ver. 0.61): http://www.wzz.org.pl/~lnag/ (Polska)
A Tłumaczenie chińskie części "Linuksowe komendy i skróty" (ver. 0.32) jest dostępne tutaj.
Jak poinformował nas <hfl@hardlogic.es>, Hiszpańskie tłumaczenie jest dostępne na Spanish Esware Linux distribution CD - prosimy dajcie nam znać, jeśli zobaczycie je on-line. Zostaliśmy także poinformowani, że tłumaczenia na następujące języki mogą być przeprowadzane: Niemiecki: "Kaleb Yilma" &at;KalebY@gmx.de>, Swedish "JonasÖgren" <jonas.ogren@home.se>.

Następujące (utworzone automatycznie) pliki są dostępne do czytania off-line:

[Więcej w wersji oryginalnej - przyp. tłumacza]

Wersja html Zip Linux Newbie Guide jest dostępna tutaj.


Penguin from Deep River, Ontario :-)
We are proud Canadians of Silesian background.